Reggaeton – trudne słowo czy taniec

Słowo REGGAETON mało Ci mówi ? Przeczytaj wywiad z Kayką. Masa wiedzy i pasji w jednym miejscu.

Kaya & Reggaeton


SDA: Cześć Kaya powiedz kim jesteś i co masz wspólnego z Reggaeton ?

Kaya: „Nazywam Kayka Sadowska i reggaetón pojawił się w moim życiu około 10 lat temu. Najpierw jako muzyka, później jako taniec. Tańczę salsę i tańce afrokubańskie od około 15 lat. Moment spotkania z reggaetonem, pochodzącym z Puerto Rico, ale szeroko propagowanym w Ameryce Łacińskiej, był tylko kwestią czasu”

SDA: Co wyróżnia ten styl i czy można go porównać do jakiś innych styli ?

„Reggaetón to tak naprawdę nie jest taniec. To gatunek muzyki, do którego z czasem ludzie zaczęli się bujać i ubrali w ruch. Często określa się go słowami „latynoski hip-hop” Jest to określenie bardzo ogólne i nie oddaje , czym ten nurt jest. Reggaetón pochodzi od reggae i dancehallu, hip-hopu, z elementami muzyki latynoskiej. To totalnie egzotyczna mieszanka, bardzo taneczna i rytmiczna, z wyraźnym beat’em wiodącym, do którego najczęściej się tańczy. Reggaetón miesza obecnie w sobie bardzo wiele gatunków, dlatego różni się w zależności od tancerza. Każdy będzie odczuwał i interpretował go inaczej. Są jednak niezmienne elementy : bounce (wiadomo, na nim opiera się cała impreza), tembleque (wszystko co się trzęsie, „shaky-shaky”) lub meneo (wszystko co się kręci). Meneo i tembleque podkreślają beat w muzie i zmiany rytmiczne dodatkowo akcentując niektóre partie. To na nich opiera się cały taniec”

Jak zacząć ten Reggaeton ?

SDA: Czy jeśli chciałbym zacząć to czy muszę coś wcześniej potrafić ?

Kaya: „Naukę można zacząć całkowicie na świeżaka, najważniejsza jest dobra zabawa. Obecne hity, na przykład Daddy Yankee, to muza znana nam z klubów. Od razu można poznać parę ruchów, które później można wykorzystać na imprezie. Dla osób, które chcą coraz lepiej tańczyć reggaetón, dokładniej trafiać w akcent, szybciej i precyzyjniej wykonywać meneo i tembleque, potrzebne na pewno będą izolacje ciała i mocne nogi. Tym, którzy mieli wcześniej jakikolwiek kontakt z hip hopem czy dancehallem na pewno będzie łatwiej odnaleźć się w dość specyficznej muzie i ruchu”

SDA: No dobra chcę się zapisać, ale czy REGGAETON jest dla każdego ?

Kaya: „Dla każdego Do osób, które chcą się wyszaleć przy skocznej i rytmicznej muzyce; do osób, które uwielbiają Amerykę Łacińską i mają w sobie coś z Latynosa, albo chcą się poczuć jak u Daddy Yankee na podwórku. Dla osób, które mają w sercu fiestę i chcą to przenieść na parkiet; do osób, które szukają sposobu na poprawę kondycji i zyskanie
większej koordynacji ciała; do osób, które szukają nowości i na reggaetonie jeszcze nigdy nie byli”

Porzuć obawy i tańcz


SDA: Brzmi super, ale zawsze jest jakieś „ale” czego ludzie obawiają się najbardziej ?

Kaya: „Czasami słyszę, że: „Reggaeton jest zbyt wyzywający”, „muza reggaetonowa jest zbyt agresywna”, „w tym tańcu nie ma finezji” i cóż, mogę tylko się uśmiechnąć, bo jest to i prawda i nieprawda. Nasza kultura i kultura Latynosów bardzo mocno się różni. My jesteśmy dosyć zachowawczy, Latynosi to wulkany energii i temperament – to tak bardzo w skrócie. Ta muzyka to odzwierciedla, a jako że taniec uzupełnia i wyraża muzykę, również to w nim widać. Ja osobiście uważam, że to jest doskonały moment na to, aby sprawdzić, jak my się czujemy w innym, „gorącym”, „szalonym”, „latynoskim” wydaniu. Wyjść poza naszą małą strefę komfortu, wstydu i skrępowania ruchu. Otwarcie się na nowości, nowe ruchy, nowe zakresy, nowe formy i może się okaże, że to jest totalnie nasza rzecz, jeśli odnajdziemy w sobie ten pierwiastek i fajnie skalibrujemy go z naszym charakterem, to kto wie – ta mieszanka będzie totalnie
unikatowa”

SDA: Wow dzięki za podzielenie się mega inspirujące !

Jeśli i Ciebie Kaya Sadowska zainspirowała swoją energią i pasją to koniecznie sprawdź zajęcia reggaeton w naszym studiu z Magdą Mazij dobrą znajomą bohaterki naszego wywiadu. Złapiesz ją w każdy ŚRODY o 20.00 w naszym studiu. Gwarantujemy strzał endorfin więc zajrzyj na GRAFIK.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *